Noriu visus Jus pasveikinti su Šv. Velykom! Palinkėti, kad per šventes atrastumėte kokį nors naują pašaukimą, ar kad Jus kas nors maloniai nustebintų, taip, kaip tai nutiko man! Gana nuvalkiota frazė, kad mūsų vaikai yra mūsų mokytojai man tapo praktiškai įgyvendinta! Noriu šiek tiek pasidalinti patyrimais kuriuos padėjo atrasti ir patvirtinti mano sūnus.
Kaip ir eilinį ketvirtadienį atsikėlėme įprastai ir pradėjome ruoštis į darželį, mažiukas apsikabinęs tėtės koją sekiojo paskui, vyresnėlis dūko lovoje pareikšdamas, kad šiandien jis neis į darželį,nes nori dirbti su mama.
Pagalvojau, kodėl gi ne, tad įspėjau, šiandien fotografuosime atvirukines Velykines nuotraukas. Ir žinote, koks buvo pirmas atsakymas!? Sako:
- Einu apsirengsiu ką nors gražaus.
Tai ir buvo puikiai pateisinama priežastis vaikutį į darželį nuvesti vėliau. :) Tėtė šalia esančiame miškelyje nuskynė šakelę "kačiukų", ir išvažiavo su mažyliu į darželį, o po to į darbą, mes su kibome į avantiūrą! Mano vaiko elgesys, leido suprasti kelias aiškais tiesas, kaip fotografuoti vaikus.
Tad dalinuosi patyrimais :)


1. Leiskite vaikučiui būti fotosesijos lyderiu! Kol aš jam aiškinau kur sėsti ir ką daryti, man niekaip nebuvo gražu. Tai jis susikūprinęs, tai nosį krapšto, kol aplink dėlioju dekoracijas, tai prašau būti mielu ar pasitempusiu, darbas stovėjo vietoje... Tada paklausiau jo, kaip jam atrodo kada jis gražiausias? Atsakymai mane pribloškė, visos improvizacijos mane tenkino, taip jis atrodo kai svajoja, taip atrodo kai ką nors myli, taip atrodo kai jis žaidžia... Paprašo parodyti nuotrauką, rezultatai jam nepatinka, tada stengiasi labiau ir labiau... :) Pabandykite savo vaikams leisti daryti tai ką jie nori, pamatysite nuotraukos bus nuostabios! Natūraliai pagautas šiltas žvilgsnis, vaikučio ekspresija jus maloniai nustebins. Juk visa paslaptis ir slypi, kad tokias emocijas reikia pagauti o ne prievarta išgauti.

2. Ne viskas slypi šypsenoje. Kiekviena jauna šeima žino, kad kartais reikia ne vienos valandos nufotografuoti subtilią vaiko išraišką. Dažnai kai paprašai vaikučio nusišypsoti, pradedi galvoti, kad gal geriau nereikėjo to daryti. Geriau paklauskite jo ko nors neįpareigojančio, klausimas neturėtų būti labai sudėtingas. Paklauskite ko nors panašaus kaip kad "kaip aukštai gali pašokti?" "Kodėl ausytės pasidarė kaip zuikučio?" "Koks būtų pasaulis jai Tu stovėtum žemyn galva?" "Ar debesėliai padaryti iš cukraus vatos?"

3. Nenuleiskite fotoaparato žemyn! Vaikai, tai nesaugę žmonės, jie tiesiog trykšta energija, tad auksinis kadras gali būti pagautas kiekvieną sekundę.Tiesiog fotografuokite laisvai, stebėkite vaiko reakciją, leiskite kūrybiškumui (tiek savo,tiek vaiko) trykšti. Net jei vaikutis maivydamasis darys juokingas, Jums net gal nepatrauklias grimasas, leiskite tai daryti, nenustokite fotografuoti, po keletos minučių net ir vaikams pabosta :) ir va tada jau tikrai pagausite jo natūralią veiduko išrišką. Atrinkdami nuotraukas galėsite ištrinti ar jos tiesiog nedėti į šeimos albumą
4. Nusileiskite į jų lygį. Nesu labai aukšta, bet fotografuojant vaiką ir besislepiant už kadro jiems tikrai neatrodau draugiška asmenybė. Tačiau tiek prieš savo sūnų ar kitus vaikus, visada stengiuosi fotografuoti ant kelių, ar bent jau pritūpusi, iš kart pajaučiu, kaip vaikai mane priima į savo ratą :) Bet tai netgi ne vien dėl psichologinių sumetimų. Šia perspektyva darytos nuotraukos atrodo proporcingesnės vaiko ūgiui.

5. Būk greitas! Savo fotoaparto nustatymus padaryk, kad atrodytu, jog fotografuoji sporto renginį. Fotografuojant vaikučius išlaikymas būna ne maženis nei 1/200 , geriau jau pakeliu ISO, kad nuotraukos būtų šviesesnės, bet tikrai tai darau ne taupydama išlaikymo skaičių. Jei naudojate automatinius nustatymus, pabandykite surasti papildomą nustatymą, sportui, arba "high speed shot" . Fotografuojant vaikus veiksme, juk nesinori dėl išplaukusių nuotraukų jas visas išmesti. Tinkamai pagavus kadrą jis tikrai gali tapti puikia vaiko kambario interjero detale.

6. Keiskite fotografavimo kampus. Fotografuojant augančius vaikučius, pabandykite atkreipti dėmesį ne tik į jų angeliškus veidukus, tačiau prieikite arčiau ir nufotografuokite jų užimtas rankytes, keistai sukryžiuotas kojytes, lūpytes ir ką nors detališko, net rūbelio detalės, po kiek laiko Jums tikrai sugrąžins šios dienos jausmą.

7.Būk šiek tiek pasalūniškas. Kartais labai gerai suveikia, kai vaikas net nežino, kad dabar yra fotografuojamas. Nutaikykite tokį momentą, kai jau Jums atrodys, kad jis labai užsiėmęs kokia nors veikla, tarkim taiso automobilio ratuką, ar su suaugusiu skaito knygelę, gal net dėlioja kaladėlių bokštą? Tokiais atvejais dažnai ir suaugę nuotraukose išeina labai gražiai, nebandydami parodyti savo šokoladinių veido pusių ar jiems atrodančių gražiausių pozų iš INSTAGRAM'o :)

8. NIEKADA nespauskite! Kol vaikutis linksmas ir viskas einasi pagal planą, atrodo gerai, bet būna, kad vaikučiui pabosta arba pasidaro nuobodu ir jis nuliūsta, kartais pradeda verkti iš irzlumo. Pirmas darbas, kurį turite padaryti, tai padėti fotoaparatą kuo toliau. Gerbkite vaikučio privatumą ir jo pasitikėjimą savimi bei fotografuojančiu asmeniu. Juk Jūs nenorėtumėte, kad kažkas atkištų fotoaparatą prieš Jūsų veidą, kol Jūs liūdite, ar jaučiatės drovus ar pažeidžiamas? O gal nortumėte? :) Aš tikrai ne!

9. Paverskite fotosesija pramoga. Kad vaikutis, po fotosesijos pas fotografą nepasijustų, kad tai buvo paskutinis jo darytas linksmas nuotykis vardan tėvelių... Jūs bandykite namuose žaisti fotosesijas. Leiskite vaikui suprasti, kad tai prilygsta žaidimui. Kad vaikutis norėtų fotografuotis dar ir dar... ir dar... Įtraukite vaikučius į šią veiklą, fotografuokite juos žaidžiančius, po to paprašykite, kad jie nufotografuotu Jus pačius, darykite tai, ką norėtumėte, kad jie darytu, kai juos fotografuosite Jūs arba fotografas. Žiūrėdami nuotraukas juokitės, girkite už nuostabiaii pagautus kadrus, gal net vaikučio gimimo dienos proga nupirkite jam fotoaparatą, šiais laikais skelbimų portaluose galima rasti piukius kainos ir kokybės derinius. Pamatykite pasaulį vaikų akimis!Nuoširdžiai Jūsų - Fotografė Akvilė