Projektas "MAMOS SUKNELĖ"


Šis teminis projektas skirtas mamoms, siekiant sustiprinti mamų ir dukrų ryšį, atskleisti jo stiprumą, grožį ir išskirtinumą. Pradžioje buvau sumaniusi fotografuoti jaunas moteris (amžius tarp 20-35 m) su jų mamų, močiučių suknelėmis, tačiau vėliau ši amžiaus amplitudė gerokai išsiplėtė. Juk ne tik mažų naujagimių nuotraukos žadina jausmus apie motinyste. Tarkim mano atveju, motinos diena asocijuojasi su mano mama, o ne su mano vaikais. Juk net kol laukiesi, niekas taip stipriai Tavęs nesupras, apart gydytojos ir Tavo mamos.


O kalbant apie pavadinimą, tai jį įkvėpė Neringos Čereškevičienės daina "Mamos suknelė" . Kiekviena mama buvo panelė, kuri turėjo savo mamą. Šiuo metu šios panelės turi savo vaikus, kuriuos saugo ir perduoda vertybes puoselėtas šeimose, kuriose užaugo. Per asmeninę patirtį pajutau, kad relikvija gali tapti bet koks daiktas paveldėtas iš senelių ar prosenelių ir saugantis jų atminimą. Šiuo atveju drabužis gali atspindėti šeimos narių gyvenimo istoriją ir socialinę bei turtinę padėtį.
Kiekviena šeima dažniausia turi daiktų, kurie saugomi ir perduodami iš kartos į kartą. Tai gali būti nuo labai vertingų daiktų, kaip kad juvelyriniai dirbiniai, senelių medaliai, iki tiesiog asmeniškai brangių daiktų kaip laikrodis, karo metu rašytas laiškas ar atsiųstas atvirukas su meilės prisipažinimu, knyga, nuotrauka, apyrankė iš gimdymo namų, kurias mano mama ir aš pati saugau kaip patį brangiausią atsiminimą, arba Mamos suknelė... Drabužis juk gali saugoti energiją, žmogaus kuris jį vilkėjo. Tad jei tikime angelais, kodėl jais negali būti mūsų Mamos?


Į Mamos suknelės fotosesijas stengiausi įtraukti ir pačias mamas. Mano manymu, tai leido labiau atskleisti suknelės grožį ir tarpusavio santykius. Ir galbūt yra tokių atvejų, kai tam tikroms mamos laukimasis kelia netik teigiamus jausmus, juk pradžioje turės tokį bejėgį žmogutį, o jei dar šeimoje smurtaujama, pačiai reikia pagalbos, tai tas vaikas gali pasirodyti našta. Bet jei tos moterys pamatys šią parodą, kur vaikai jau suaugę ir be proto myli savo mamą, tikiu, kad tai galėtų joms suteikti stiprybės auginti savo vaikelį? Juk vaikai yra mūsų didžiausias turtas.


Kiekviena herojė prieš fotosesiją yra kalbinama apie suknelės istoriją, jausmus kurie užplūsta ją apsirengus – tiek mamai žiūrint į dukrą, tiek pačiai dukrai. Fotografavau žinomas ir nežinomas moteris norėdama parodyti, kad tiek mamos, tiek dukros nepaisant nieko – yra mylimos vienodai ir besąlygiškai.



Paskutinės herojės, kurias nufotografavau iki parodos atidarymo buvo – Neringa Čereškevičienė su dukra Kotryna. Niekada netikėjau, kad daina buvo parašyta pagal realiai egzistuojančią mamos suknelę. Ši suknelė buvo siūta 1958 m., kuomet Neringos mama baigė vidurinę mokyklą. Pati suknelė yra nuostabaus grožio, o jos pasiuvimui rausvos spalvos medžiaga buvo siųsta tuo laiku net iš Amerikos.



Projektas su paroda nesibaigia, o tik prasideda. Jau turime naujų herojų kurias ruošiamės fotografuoti ir išduosiu paslaptį, kad kitais metais šiuos darbus pakeis naujos ir nebūtinai lietuviškos suknelės!


#Mamossuknelė